0 800 32 32 423 help@portaltour.com.ua

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
0 800 32 32 423 help@portaltour.com.ua

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

Жовква – «ідеальне місто-музей просто неба»

Хочеться розповісти про місто, яке розташувалось на Розточчі, неподалік від Львова, біля підніжжя гори Гарай – місто Жовква. 

Історія виникнення та походження назви цього містечка має різні варіації, однак період з яким пов’язують його заснування охоплюється  кінцем XVI ст.  Виникло воно поблизу містечка Винники. Ця місцевість була заселення ще в III-II тисячолітті до Різдва Христового, про що свідчать кам’яні знаряддя, глиняний посуд і бронзовий скарб, знайдені тут під час археологічних розкопок.

Засновником міста вважають коронного гетьмана і канцлера Речі Посполитої Станіслава Жолкевського (1547-1620 рр.), що був уродженець с. Туринка, яке знаходиться  неподалік Жовкви. Сім’я Жолкевських мала коріння  галицьких дворян і їх родовід згодом поповнився величними постатями європейської історії. Дочка Станіслава Жолкевського Софія була бабусею короля Речі Посполитої з 1674 р. – Яна III Собеського. В Парафіяльному костелі Св. Лаврентія, що у Жовкві, знаходяться поховання родин Жолкевських, Даниловичів та майже усієї родини короля Яна III Собеського (окрім матері короля Теофілії Собеської та його брата Марка).

Саме з родиною Жолкевських пов’язують виникнення назви міста.  Майже чотири століття до початку 50-х років XX століття, згідно з привілеєм Сигізмунда III воно мало назву Жовква – від імені свого засновника. Однак з приходом радянської влади у 1951 р., місту присвоїли ім’я нічим не пов’язаного з його історією та ментальністю радянського льотчика Нестерова, який у роки Першої світової війни протаранив австрійський літак і загинув у цій місцевості. І лише на початку 90-х років XX ст. місту повернули його давню назву.

Історичне надбання – Жовківський замок

На замовлення Жолкевського у Жовкві було побудовано замок у стилі ренесанс. Місце для будівництва вибирали з урахуванням оборонного потенціалу даної місцевості,  для того, щоб унеможливити доступ нападників у глиб Речі Посполитої. Фундамент замку заклали на площі Вічевій у 1595 році під керівництвом італійського архітектора Павла Щасливого.   Замок мав чотири будинки, що були сполучені з чотирма  вежами системами коридорів. Наріжні вежі мали невеликі овальні віконця обрамленні каменем, що виходили на обидві сторони замку і призначалися для бокового обстрілу, частина яких збереглась до сьогодення.

Жовківський замок спланований як типовий галицький оборонний двір: в головному крилі розміщувались житлові приміщення, у бічних – господарські споруди, фронтове крило виконувало суто оборонну функцію. До міста від замку вів звідний міст через глибокий штучно створений канал з водою, який пізніше був засипаний і до сьогодні не зберігся.

Після смерті Станіслава Жолкевського власницею замку стала його дружина Регіна, яка по своїй смерті передала замок у спадок своїй дочці Софії, що була бабусею польського короля Яна III Собеського. Саме за часів правління цього короля, Жовква набула найбільшого розквіту як одне з найосновніших і найзаможніших міст Речі Посполитої, оскільки було перетворене на резиденцію короля.

Однак після  переходу міста у власність Адама Юзефовича  було знищено літній палац на Гараю, на початку 1830 рр. було розібрано міську ратушу і зруйновано частину міста, занедбано королівські сади, звіринець, який був розташований на території міста, де зараз знаходиться Жовківський парк. 

Куди піти і що подивитись у Жовкві?

Незважаючи на період занепаду, сьогодні у Жовкві є на що подивитись, адже це «місто – музей просто неба». Уся центральна частина Жовкви віднесена до  історико-культурного заповідника державного значення. І особливістю цього міста є те, що майже всі пам’ятки архітектури  розташовані у центральній частині міста, що дуже зручно для туристів.

Окрім костелу та замку тут можна оглянути ринкову площу (пл. Вічева), монастир отців Василіян (Храм серця Христового), Домініканський монастир (храм св. вм. Йосафата), синагогу, ратушу (в приміщенні якої сьогодні працює історичний музей), Церкву святої Трійці (яка з 2013 року внесена у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО), Церкву Різдва Богородиці, Церкву святого Лазаря, Звіринецьку та Глинську брами тощо. Сьогодні також ведуть реставраційні роботи у замку і парку міста, з метою відновлення їх попереднього вигляду.

Отже, якщо ви  шукаєте  де провести свій вікенд, то проведіть його в  Жовкві – «ідеальному  місті»! (але просимо не смітити, бо від того сміття нема спокою)

1 Response

Leave a Reply